Teoretycznie gdy jesteśmy młode, niewiele nam potrzeba. Mamy zdrowie i jedyne, co powinnyśmy robić to o nie dbać. Tylko tyle? Okazuje się, że wręcz przeciwnie – aż tyle. Właśnie to dbanie jest szczególnym wyzwaniem, bo z różnych powodów nam się po prostu nie chce…. Poza tym nierzadko mamy wrażenie, że skoro dobrze się czujemy, to tak będzie zawsze. Niestety to nieprawda i jest coś jeszcze – gorsza wiadomość, wszelkie zaniedbania po dwudziestce mogą się zemścić na nas już za kilka lat. Dlatego nie popełniajmy tego błędu. I zastanówmy się, jak dbać o zdrowie po 20?
Twoje ciało się zmienia. Zdrowie po 20
Choć wydaje Ci się, że nic wielkiego się nie dzieje, to prawda jest taka, że Twoje ciało się zmienia. Biologiczny proces starzenia rozpoczyna się już od 25 roku życia. To właśnie wtedy zaczyna ubywać kolagenu, skóra traci jędrność i gęstość, zaczynają powstawać zmarszczki, szczególnie w obszarze oczu.
Co ciekawe z jednej strony powstawać mogą zmarszczki, z drugiej nadal jesteś narażona na występowanie trądziku. Trądzik po 20 w różnych formach, nawet tych najbardziej zaawansowanych nie jest rzadkością.
Zadbaj o zdrowie po 20 już teraz
Choć myślimy o zdrowiu w kategorii tu i teraz – czy aktualnie nas coś boli, czy mamy kaszel, katar, kontuzję, a nie w kategorii długofalowej, to warto spojrzeć na temat szerzej.
Jeśli już teraz zadbamy o zdrowie, będziemy miały dużo łatwiej w przyszłości. Są co prawda rzeczy, na które nie mamy wpływu takie, jak dziedzictwo medyczne naszej rodziny, predyspozycje genetyczne, być może choroby, z którymi przyszłyśmy na świat, jednak istnieje dużo więcej czynników zależnych od nas.
Przede wszystkim mowa o wyborach życiowych, które każdego dnia podejmujemy. One się kumulują, a nie wykluczają. Mogą wspierać zdrowie, albo wprost przeciwnie negatywnie na nie oddziaływać. Znaczenie ma to, co jesz, jak często się ruszasz, czy palisz papierosy, a może nadużywasz alkoholu. Bardzo ważne są także rutynowe badania, które pozwalają rozpoznać chorobę już na wczesnym etapie jej rozwoju.
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, niestety rośnie u Ciebie ryzyko infekcji bakteryjnych i drożdżakowych. Zmiany hormonalne mogą Ci nie służyć na wielu poziomach.
Właśnie teraz po 20 masz największe ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Częste zmiany partnerów, jeśli są Twoim udziałem, zwiększają ryzyko wystąpienia u Ciebie chlamydii i rzeżączki. Z tego też powodu jesteś bardziej narażona na infekcje układu moczowego.
Co możesz zrobić dla swojego zdrowia już teraz?
- Unikaj przetworzonych produktów spożywczych i tak zwanych gotowców, choć są bardzo wygodne.
- Trzymaj się z dala od restrykcyjnych, monotematycznych diet.
- Unikaj głupiego odchudzania.
- Zawsze jedz śniadanie. Kawa to nie śniadanie.
- Stosuj kremy z filtrem UV, chroń swoją skórę.
- Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
- Jedz produkty bogate w wapń. Potrzebujesz go około 100 mg dziennie. Jogurt naturalny to Twój sprzymierzeniec.
- Znajdź sposób na stres.
- Nie pal. Tak, jesteś młoda, ale…nie ujdzie Ci to na sucho. Niestety.
- Poszukaj aktywności fizycznej, która naprawdę Ci odpowiada.
- Wzmacniaj mięśnie. Po latach podziękujesz sobie za to, co teraz robisz w tym temacie.
- Unikaj aktywności fizycznej, która mogłaby spowodować poważną kontuzję.
- Dbaj o swoje zdrowie psychiczne – odpoczywaj, medytuj, spędzaj czas na świeżym powietrzu, idź do lasu. Gdy jest źle, nie wstydź się skorzystać z pomocy psychologa.
- Zadbaj o bezpieczne kontakty seksualne.